Coworking – wspieramy wasze inicjatywy ; )

Wypożyczalnia mebli biurowych świetnie współpracuje z inicjatywą cooworkingu. Gdy inni ludzie pracują dookoła, łatwiej też jest samemu zająć się swoimi obowiązkami. Tak powstała idea coworkingu – czyli pracy w przestrzeni dzielonej z innymi osobami, niekoniecznie z tej samej firmy ani tym bardziej branży. Luźna atmosfera i swobodny przepływ wiedzy między pracownikami różnych branż wzmagają kreatywność – nie jest więc niczym dziwnym, że coworking zbliżył się w ostatnim czasie ze środowiskiem start-upowym, równie otwartym, także premiującym spontaniczną współpracę i przede wszystkim tworzenie nieformalnych relacji biznesowych.

Symbioza ta ma dwa oblicza – strefa coworkingu nie tylko stwarza przyjazne warunki dla innowacyjnych przedsiębiorców, ale sama funkcjonuje na podobnych, co start-upy, zasadach. Ważny jest pomysł, poprawne rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb klienta, oraz idea przewodnia która nada charakter miejscu.

Coworking i start-upy

Doskonałym przykładem połączenia świata start-upów i idei coworkingu jest krakowski COLAB, gdzie małe zespoły mogą się rozwijać a innowatorzy poszukują nowych wyzwań. Surowe, industrialne wnętrze dawnej fabryki na krakowskim Zabłociu skrywa przestrzeń będącą miejscem odbywania się takich inicjatyw jak odwiedziny mentorów z akceleratorów TechStars i Startup Sauna. To tam odbyła się także polska edycja start-upowego konkursu „Pirates On The Shore”. Warte wzmianki są też cykliczne”Open Coffee KRK” – o poranku, przy świeżej kawie, odbywają się spotkania dla każdego, kto w ciągu kilku minut chce opowiedzieć o swoich pomysłach, planach i poszukiwanych współpracownikach. Reszta poranka upływa na swobodnej wymianie pomysłów i doświadczeń w miejscu, gdzie na co dzień przy ustawionych w rzędy stołach i w kameralnych biurach ludzie pracują nad swoimi projektami.

COLABem zajmuje się Kamil Łopata, który opisuje swoje bogate doświadczenia z coworkingiem i jego organizowaniem.

– Z punktu widzenia użytkownika, coworking i biuro w większej firmie są bardzo podobne: wszystko powinno działać i można skupić się na pracy. Dodatkowo, w kuchni, oprócz swojego zespołu spotykasz się z ludźmi zajmującymi się innymi projektami, z którymi możesz porozmawiać i wymienić się doświadczeniami . Nie da się jednak zrobić miejsca dla każdego i trzeba postawić na określone grupy klientów: przedsiębiorczych studentów, rodziców nie mogących pracować z dziećmi w domu albo na cyfrowych nomadów, którzy co kilka miesięcy zmieniają miejsce pracy”

źródło:

web.gov.pl